“Salep (kaćun, gorov cvijet) tj. pune i svježe gomoljike biljke vade se iz zemlje, operu u hladnoj vodi, a zatim stave nekoliko minuta u ključalu vodu. Nakon toga se suše na suncu ili nekom drugom toplom mjestu i spreme do kuhanja salepa. Kada se sprema salep, gomoljike se kuhaju, a zatim zaslađuju, te se tako dobije gusti slatki napitak posebne arome. prilikom serviranja pospe se malo sa isiotom (đumbir).” Alija Lakšić “Bosanski kuhar”
Salep su, kod nas, početkom 20-og stoljeća prodavali ulični prodavači, na leđima noseći salep u posebnim posudama.
Dakle, salep u prahu je osušeno, mljeveno korijenje nekoliko vrsta divlje orhideje (ili samo gomolj orhideje). Postoji dakle, nekoliko različitih vrsta salepa, a razlikuju se po boji i jačini arome. Neki mu čak pridodaju svojstvo afrodizijaka.
Biljka raste na vlažnim i suhim mjestima, najčešće se može naći na planinama.
Orchis morio se, također koristi i u medicinske svrhe. A i sam napitak osim što je jako ukusan, također je i ljekovit. Koristi se protiv bakterija u organizmu, suhog kašlja, bronhitisa, protiv erozije, sluzokože i probavnog trakta, te poboljšava probavnu i krvnu sliku.
Popularnost salepa u Turskoj dovela je do smanjenja broja divljih orhideja i ilegalno ga je izvoziti iz zemlje. Stoga je salep u prahu zapravo napravljen od umjetnih aroma. U Bosni i Hercegovini Orchis morio je zaštićena biljna vrsta.
From Bosanska sofra |
Sastojci:
- 1 l vode (ili mlijeka)
- 1 kašika salepa u prahu
- šećer
- cimet ili đumbir
Salep se u Turskoj priprema s mlijekom, a kod nas s vodom. Izmiješati šećer i salep u prahu, dodti mlijeko i fino izmiješati da ne bude grudvica. Kuhati uz neprestano miješanje dok se fino ne zgusne. Prije serviranja posuti cimetom.
No comments:
Post a Comment